Гуцульщина

03

Фев
2018

Гуцульщина

Автор:admin_otdyh/ 1227 0

Гуцульщина

Мандрівники та туристи, що заїжджають у краї гуцулів та полонин насамперед цікавляться побутом та традиціями гуцулів, а особливо цікавим є традиційне житло гуцулів – «хати-гражі». Будинки біля корінних горян розміщувалися не поруч, а були розкинуті по верхах і гніздилися в малодоступних місцях. «Громадяни» – це замкнуті забудови з житловими, господарськими будівельними будинками, які розміщені навколо двору, викладеного каменем.

Вона була житлово – господарський комплекс з відкритим двором перед житловою забудовою, огороджений зрубними стінами та покрівлею. Такий двір використовувався для відкритого утримання худоби і служив захистом від диких звірів та злої людини. Гуцули жили далеко один від одного – такі садиби-фортеці були типовими для гірських сіл.

Здавна гуцули майстерно прикрашали інтер’єр свого будинку, він був простий і типовий для кожної української хати: піч, ліжко, стіл, лава тощо. Проте він вражає композиційною структурністю та надзвичайним багатством фарб, заснованих на природному поєднанні кольорів та фактури матеріалу, з якого побудована хата. Гармонічно доповнюють інтер’єр численні керамічні речі, меблі, вовняні тканини, постільні речі, одяг та ікони.

Незважаючи на відносну бідність оздоблення хати, господар прикрашав її цікавими творами своїх талановитих рук. Що виявлялося в прикрасі балки стелі, різьбленням, випалюванням. Широкий розвиток тваринництва виявилося також на будинках у високогірних пастуших поселеннях.

І.Р. Могітич: «На рівнинах крім характерних для всієї території Карпат вівчарських та скотарських поселень, збереглися реліктові поселення, з компактно-периметральною забудовою: овальні та багатокутні. У топографії тих забудов, у плануванні структури та системи забудови легко помітити традиції слов’янських поселень – городищ 7-9ст. три типи стійбищ – пастуші, тваринницькі та змішані. Але загальною рисою їх було сезонне використання. Можна виділити 5 типів сезонних будов: застійки, хатини, зграї, зимівлі, хатини для лісорубів. Пастуші стійбища – зграя, загін, околиця та при ньому місце, де доїли овець.

Гуцульський світ насичений таємницями та загадками. Досить із Чорногорського «поганого місця» подути вітру своїх морщовим подихом – як люди навколо по своїх домівках і полях ¦відчувають  в цьому жахливому вишикуванні і посвистуванні приховані вибрики темних сил, які летять на свої особливі місця на неземні ігрища.

Риси, упирі, «пересмішники», «чорномарники», «характерники» та вся нечиста сила збирається на червоних горах. А відьми-чарівниці, німфи прилітають на Лисі гори. Перед Різдвом або Іваном Купала будь-яке бісівське оточення збирається на свої ігрища-шабаші. На величезні скелі у Косівському районі.

Відьми перед збіговиськом нагрівають у горщиках чарівне зілля і коли воно починає кипіти – скидають із себе сорочки і мажуть їм під колінами та пахвами – і відразу стають молодими та красивими. Сідають на мітлу або кочергу та вилітають у ступі або через трубу на лису гору. Відьомство розпалює багаття і гуляє всю ніч до перших півнів. Якби хтось із простих людей намазався тим відьомським зіллям, то теж міг би кинутися на Лисину.

Чаклуни можуть викрасти з неба дощ і росу і тримати їх у себе вдома, і що довше триватиме спека і посуха, вони тим більше радіють. Найбільш агресивними відьми бувають на Юрія, під виглядом кота, пса, жаби, підкрадаються до корів, вівців, коз, щоб відібрати у них молоко та наслати хвороби.

На Спицях (1866м) у темних підземеллях Дід «первовіяний» стереже, чи не зірвався з місця лютий Горгон (біс), бо тоді настане кінець гуцульського світу. Коли люди живуть бідно, сваряться, воюють, то нечисть радіє – сміється – гори трясуться.

Можна сказати, що світ звичайного гуцула був насичений легендами, повір’ями, загадками та таємницями. Разом із вірою в Ісуса Христа гуцули так само шанували і свої національні традиції та обряди, що не може не зацікавити людину. бажаючого проникнути та відчути всю красу гуцульського життя.

А ТАКОЖ: 

Автобус Київ Курортне

Автобус Київ Залізний порт

Автобус Київ Скадовськ

Автобус Київ Коблево

Автобус Київ Кирилівка

Автобус Київ Генічеськ

Автобус Київ Бердянськ

Автобус Київ Буковель

 

Leave your comment

Please enter comment.
Пожалуйста Введите Ваше ФИО
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.