03

Фев
2018

Надвірна

Автор:admin_otdyh/ 1203 0

Надвірна

Невелике містечко, розташоване на висоті, з населенням понад 22 тис. жителів-адміністративний, культурний та промисловий центр району з населенням близько 118 тис.чол. Надвірнянщина розташована у південно-західній частині області на перетині Східно-Європейської рівнини та Українських Карпат. 2/3 території району (більше 800 км квадратних, розташований у гірській місцевості, яку складають Горгани, Бескиди та частина Великого Вододільного хребта. Найвищі вершини Надвірнянщини – м. Довбушанка (1756м)). У лісах зустрічаються 430 видів тварин та 280 видів птахів 45 видів риб – у річках, потоках та озерах.

Район є адміністративним центром природного заповідника «Горгани», що має площу 5344га, та який у жовтні 2009р. став членом Федерації “Європарк”. Ліси та луки багаті ягоди та гриби, лікувальні трави та цілющі джерела. Регіон багатий на корисні копалини, але, безумовно, найбільше багатство землі над Бистрицею – це нафта, яку тут, біля села Бічів, З 1860, добували колодязним методом, 1881, було виконано 8 копанок., Глибиною 40 м, звідти сиру нафту черпали дерев діжками.

Надвірна має славне історичне минуле, яке сьогодні примножується значними досягненнями працівників лісопереробної, нафтогазовидобувної та переробної промисловості, освіти та науки, культури та мистецтва.

Ми проїжджаємо до адміністративного центру НТВУ «Надвірнанафтогаз», прошу звернути увагу на пам’ятник, встановлений у 1968р. на честь нафтовиків краю з нагоди 100-річчя початку промислового видобутку нафти. Цього кварталу міста у 60-80рр минулого століття виріс великий житловий масив з компактно розташованими об’єктами інфраструктури, де знаходиться одна з 4-х загальноосвітніх середніх шкіл, Будинок дитини, районна лікарня та поліклініка, магазини, кафе, ресторани, банки, неподалік – центральний ринок, а ближче до нар. Бистриця – оздоровча зона з озером, спортивними майданчиками, комплексом лижних трамплінів.

Активний промисловий розвиток міста почалося в 2 половині 19в, за часів Австро-Угорської держави. У 1843р. була побудована одна з найбільших фабрик хлібопекарських машин, на якій виробляли плуги, моторки, коси, серпи, сівалки та ін. У 1870р. постарили сірникову фабрику і пивоварню, в 1877. Парову тартак (лісопереробних підприємств), в 1897 на базі кустарної дистиляції побудували нафто-перегінний завод, в 1894 через місто і район була прокладена залізниця Станіслав – Вороненка (хуторне село) вузькоколійна залізниця у с. Рафайлєв, у середині 19 століття від Станіслава до Карпат з Надвірної збудували сучасну на той період шосейну дорогу.

У 1869 р. австрійський уряд запровадив у Галичині обов’язкову освіту для дітей 6-12 років, влада фінансувала навчання, будівництво шкіл, зарплату вчителям. Наприкінці 19 ст. у краї виникають перші українські національно-патріотичні організації. «Просвіта», «Сільський господар» та ін., та їхні філії засновуються і у Надвірній. У роки Першої світової війни сотні надвірнянців були мобілізовані в Австрійську армію, багато хто з них добровільно влився до легіону Січових стрільців. Місто та регіон були ареною жорстоких боїв між Австро-Угорщиною та Російськими військами, під час яких було зруйновано стару забудову міста та інших населених пунктів. З архітектурних пам’яток минулого зберігся римо-католицький костел Успіння Діви Марії (1739)

Надвірна – невелике затишне містечко, яке має свій неповторний колорит та історію. Спочатку розвивався із слуг та челяді, що обслуговує Пнівський замок, згодом, після занепаду останнього розвивається в окрему адміністративну одиницю.

А ТАКОЖ:

Автобус Київ Курортне

Автобус Київ Залізний порт

Автобус Київ Скадовськ

Автобус Київ Коблево

Автобус Київ Кирилівка

Автобус Київ Генічеськ

Автобус Київ Бердянськ

Автобус Київ Буковель

Leave your comment

Please enter comment.
Пожалуйста Введите Ваше ФИО
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.